JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 RADA RODZICÓW Dokumenty Rady Rodziców Spotkania z rodzicami Świetlica szkolna Druki Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole Cyberprzemoc Praktyczne rady dla rodziców Ciekawe strony dla najmłodszych Cała Polska czyta dzieciom. Obiady  Informacja dla nauczycieli, uczniów i rodziców na temat kształcenia na odległość z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci Ważne informacje ze stron Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia WAŻNE TELEFONY Biblioteka szkolna Regulamin organizacji pracy szkoły od dnia 26 października 2020 r. w systemie hybrydowym

Cyberprzemoc

RODZICU !!!

„ Pierwszymi osobami, które powinny chronić dziecko przez różnymi rodzajami cyberprzemocy są rodzice.

Dane z badań nad cyberprzemocą są przerażające:

70% rodziców uznaje Internet za niebezpieczne miejsce, jednak 30% rodziców nie potrafi zdefiniować zagrożeń, które płyną z Internetu i wskazać miejsca potencjalnie niebezpieczne w Sieci!

Prawie 60% rodziców nie widzi problemu cyberprzemocy związanego z korzystaniem z komunikatorów, a 40% nie uznaje zakupów on-line jako

potencjalnie niebezpiecznych.

Tylko 10% rodziców kontroluje to, co jego dziecko robi w sieci.

1. Bądź czujny, uważny na to, jak dziecko spędza czas w Internecie!  Sprawdź, w jaki sposób dziecko spędza czas w Internecie, poproś je, aby pokazało w jaki sposób porozumiewa  się ze swoimi przyjaciółmi. Przy czym pamiętaj, że dziecko ma też prawo do swojej intymności. Bądź uważny, ale nie natarczywy.

2. Ucz dziecko mądrych granic! Nie dopuszczaj do sytuacji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Rozmawiaj tak, żeby dziecko wiedziało jak chronić swoją prywatność oraz szanować prywatność innych. Dziecko powinno wiedzieć, że nie należy rozpowszechniać wiadomości, które mogą sprawić przykrość innym.

Zapamiętaj!

Jeśli dziecko odwiedza niebezpieczne strony internetowe, otrzymuje niepokojące zdjęcia, wiadomości, podało swoje prywatne dane znajomym z Internetu, spotyka się z osobami poznanymi w Internecie, zbyt dużo czasu spędza przy komputerze, a Ty nie wiesz, jak z nim o tym porozmawiać i co zrobić, to proś o pomoc.

W tym celu korzystaj ze wskazówek zawartych na stronach internetowych:

http://www.helpline.org.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl,

www.kampaniaprzemoc.pl, lub skontaktuj się z konsultantem (bezpłatna infolinia 0800 100 100, e-mail: helpline@helpline.org.pl)

Pamiętaj! Twoja niemoc wspiera przemoc!

Cytowane informacje pochodzą z: Ochrona dzieci i młodzieży przed cyberprzemocą-aspekty prawne, psychologiczne, wychowawcze. Współpraca szkoły z rodzicami oraz organami wymiaru sprawiedliwości w zakresie zagrożeń w Internecie; Monika Gendek- psycholog, psychoterapeuta; Instytut Badań nad Demokracją i Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.